ANUNT PRIVIND ALEGERILE

Stimati colegi,

În perioada 1-3 septembrie 2016, Asociatia profesionala „Colegiul mediatorilor” isi alege din nou forul de conducere. Membrii asociatiei sunt chemati sa isi aleaga reprezentantii pentru un mandat de 2 (doi) ani in Consiliul Director, pentru functiile de Presedinte, Vicepresedinte, Secretar General, Trezorier si 3-7 membri in Consiliul director.

Asa cum este prevazut in Statut, conducerea este de tip colegial, iar functia de Presedinte poate fi detinuta o singura data de catre un membru al asociatiei. Pana in prezent, functia de Presedinte al Asociatiei a fost detinuta de Adrian Badila (membru fondator, mandat presedinte in perioada octombrie 2009 – martie 2012), Anca Elisabeta Ciuca (membru fondator, mandat ca presedinte martie 2012 – iunie 2014) si Marieta Avram din iunie 2014  pana in prezent.

Procedura de organizare si desfasurare alegeri 2016 adoptata de Consiliul director prevede exprimarea electronica a votului.

Procedura de vot tine cont de faptul ca membrii asociatiei provin din diverse judete ale tarii si are ca obiectiv sa ofere sansa tuturor membrilor sa isi exprime votul pentru desemnarea conducerii asociatiei.

Calendarul de desfasurare al alegerilor este urmatorul:

PERIOADA ACTIVITATE
25 iulie 2016

Afisare publica pe site-ul www.colegiulmediatorilor.ro

–       Calendar de desfasurare a alegerilor

–       Procedura de organizare si desfasurare alegeri 2016 care include:

o   conditii de inscriere pe lista de votanti;

o   conditii pentru depunerea candidaturilor;

o   precizari privind exprimarea votului.

Pana la 10 august 2016 Se fac autopropuneri si se constituie Comisia pentru validarea candidaturilorComisia pentru numararea si validarea voturilor si Comisia pentru solutionarea contestatiilor. Comisiile sunt formate din 3 – 5 membri care nu candideaza pentru nici o functie eligibila.

1- 20 august 2016 Se depun candidaturile care se publica pe site-ul Colegiului, pe masura validarii de catre Comisia de validare a candidaturilor.

22 august 2016

Se publica lista membrilor cu drept de vot – achitată taxa de aderare şi cotizaţia până la 31.12.2015. si inscrisi in Tabloul Mediatorilor.

20- 25 august 2016

Se primesc contestatiile privind candidaturile depuse si publicate.

27 august 2016

Solutionarea contestatiilor si publicare listei finale de candidaturi.

27-29 august 2016

Se transmit individual regulile de votare in sistem on-line.

1-3 septembrie  2016

Se voteaza prin vot electronic.

4-6 septembrie 2016

Comisia de numarare si validare a votului intocmeste Procesul verbal privind votarea si rezultatul votului si acesta se publica pe site-ul Colegiului.

7 septembrie 2016

Se voteaza pentru al doilea tur de scrutin pentru alegerea presedintelui, daca nici unul din candidati nu a intrunit majoritatea necesara.

7-10 septembrie 2016

Se primesc eventualele contestatii privind votarea.
12 septembrie 2016

Se solutioneaza eventualele contestatii de catre Comisia de solutionare a contestatiilor.

15 septembrie 2016

Se publica, pe site, rezultatul final al votului.

Candidaturile se depun electronic, prin e-mail, la adresa office@colegiulmediatorilor.ro.

Succes tuturor!

Marieta Avram