Colegiul Mediatorilor este membru al European Forum for Restorative Justice

Începând din luna iunie 2015, Asociaţia profesională „Colegiul Mediatorilor” a devenit membru al European Forum for Restorative Justice – http://www.euforumrj.org/.

Această organizaţie internaţională, cu sediul în Belgia are ca obiectiv general promovarea şi utilizarea justiţiei restaurative – medierea între victimă şi infractor în cauzele penale, dar şi în familie, şcoli şi comunitate, în ţările europene.

În realizarea obiectivului propus, Forumul European pentru Justiţie Restaurativă facilitează dialogul între practicieni, politicieni şi cercetători,  sprijină educaţia publică pentru a atrage atenţia cu privire la interesele victimelor, infractorilor şi a comunităţii , asigură legătura cu alte instituţii  internaţionale şi organizaţii neguvernamentale relevante.

În deplin acord cu principiile organizaţiei internaţionale – deschidere şi respect, disponibilitate de a învăţa de la toţi membri, oferirea oportunităţilor  de exprimare a unor  puncte de vedere diferite şi suport pentru schimb de experienţă, Colegiul Mediatorilor va informa colegii şi solicita implicarea lor în proiectele iniţiate.