Forumul Medierii – Editia a II-a

Legal Magazin,  cu sprijinul Consiliului de Mediere, organizeaza  Forumul Medierii – Editia a II-a, marti, 25 martie 2014 la Hotel Marshal Garden, Bucureşti, Sala Panoramic.

Participarea la eveniment este recunoscuta ca pregatire profesionala continua, mediatorilor participanti acordandu-li-se 3 puncte profesionale prin Hotarare a Consiliului de Mediere.

Evenimentul are ca principal obiectiv promovarea medierii in randul mediului de afaceri si constientizarea asupra avantajelor pe care aceasta le ofera. In acelasi timp, Forumul Medierii isi propune sa evalueze aceasta piata si sa identifice principalele probleme cu care se confrunta mediatorii.

Oficiali ai actualului Executiv, reprezentanţi ai profesiei de mediator, oameni de afaceri, bancheri şi reprezentanţi ai instituţiilor de învăţământ superior care au programe educaţionale dedicate mediatorilor vin să prezinte şi să analizeze cele mai eficiente căi prin care medierea poate ajuta mediul de afaceri să funcţioneze eficient.

Audienta

–       Manageri de companii private si de stat

–       Directori juridici din banci

–       Societati de asigurari

–       Firme de leasing

–       Directori de resurse umane

–       Reprezentanti ai institutiilor publice

–       Mediatori

–       Judecatori

–       Avocati

–       Mass-media

Teme de discutie

–       Domenii de business in care medierea are succes (afaceri si organizatii, litigii de munca, sanatate, sport, dosare de asigurari, spete bancare, drept penal si al afacerilor).

–       Surse de finantare pentru dezvoltarea activitatii mediatorilor.

–       Investitia necesara pentru dezvoltarea unui birou/unei societati civile profesionale de mediatori.

–       Implementarea Directivei 2013/11/UE a Parlamentului European si a Consiliului (Directiva SAL) privind solutionarea alternativa a litigiilor in materie de consum, ce intra in vigoare din iulie 2015.

Agenda

9.00-9.30: Inregistrarea participantilor si welcome coffee

9.30-12.00: Sesiunea I

12.00-12.20: Business networking coffee break