Medierea în domeniul penal în România

Medierea-in-domeniul-penalLucrarea „Medierea în domeniul penal în România. Evaluare şi perspective de dezvoltare”  reprezintă primul studiu criminologic din România care abordează problematica medierii în domeniul penal, după intrarea în vigoare a legislaţiei privind medierea.

În prima parte, autoarele – Andrea Păroşanu, Ana Bălan (ambele mediatoare şi membre ale Colegiului Mediatorilor) şi Ecaterina Balica – analizează legislaţia privind medierea şi direcţiile de dezvoltare a practicilor de mediere conturate pe baza strategiilor iniţiate de către Consiliul de Mediere.

Particularitatea acestei cărţi este însă dată de investigaţiile sociologice prezentate în partea a doua a lucrării. Sondajele realizate la nivelul procurorilor şi judecătorilor au permis identificarea opiniei şi atitudinilor acestor categorii profesionale asupra posibilităţii soluţionării conflictelor prin intermediul medierii, dar şi a unor factori care au determinat evoluţia lentă a aplicării medierii în domeniul penal.

Studiul exploratoriu realizat la nivelul organizaţiilor de mediere a permis evidenţierea unor practici concrete şi a unor dificultăţi întâlnite pe parcursul activităţii de către mediatori care au avut posibilitatea să experimenteze soluţionarea conflictelor penale.

Cartea oferă informaţiile necesare pentru stabilirea viitoarelor direcţii de intervenţie menite să permită accelerarea procesului de implementare a medierii în cadrul sistemului penal.