Medierea în procesul civil

• Editura: Editura Universitara
  • Anul publicarii: 2011
  • Editia: I
„Lucrarea „Medierea în procesul civil” aduce o contribuţie de luat în seamă în clarificarea unor aspecte de ordin teoretic şi practic, raportate la procesul civil, necesare organizării activităţii oricărui mediator, astfel încât serviciile de mediere oferite să releve utiliatatea acestora în relaţie cu organele judiciare.
Noile reglementări, precum şi necesitatea implementării instituţiei medierii (instituţie ce poate contribui substanţial la îmbunătăţirea sistemului judiciar) demonstrează actualitatea temei abordate, lucrarea punând în evidenţă rolul fiecărei profesii juridice care ar putea avea un rol deosebit în promovarea medierii, spre beneficiul justiţiabililor.”
                                                      Profesor univ. dr. Mihaela Tăbârcă