Psihologia mediatorului

Colectia: Psihologie Psihoterapie
Blog: http://edituratrei.wordpress.com/
Editura TREI

Ce inseamna sa devii mediator? De ce unii mediatori sunt eficienti, si altii ineficienti? Ce calitati te ajuta in rezolvarea disputelor? Este un talent innascut sau sunt calitati ale caror dimensiuni pot fi dezvoltate? Cursurile de specialitate in domeniu s-au axat in primul rand pe imbunatatirea tehnicilor mediatorilor si pe sporirea intelegerii teoriei din spatele practicii. In volumul de fata autorii se concentreaza asupra unui al treilea aspect al evolutiei unui mediator si anume asupra dezvoltarii personale a acestuia, sustinand ca „prezenta” mediatorului, aspect care are un impact profund asupra procesului de mediere, este mai degraba dictata de cine este acel mediator decat de ce este el sau ce face el.

Daniel Bowling este avocat, mediator, formator in mediere si director al biroului Resolve de la Washington D.C. A fost primul CEO al ACR (The Association for Conflict Resolution), director executiv al SPIDR (Society of Professionals in Dispute Resolution) si fondator al primei organizatii de mediere din South Carolina.

David A. Hoffman este avocat, mediator si evaluator la Boston Law Collaborative, o firma multidisciplinara dedicata rezolvarii conflictului. Este presedintele sectiunii pentru rezolvarea disputelor din American Bar Association si a fost profesor de mediere, negociere si drept familial la Northeastern University Law School si Harvard Law School.

Cuprins:

Introducere
Capitolul 1. Cum sa faci pace. Calitatile personale ale mediatorului si impactul lor asupra medierii
Daniel Bowling si David A. Hoffman

Capitolul 2. Care sunt calitatile personale ale mediatorului?
Kenneth Cloke

Capitolul 3. Excelenta neprevazuta. O explorare a maiestriei si incompetentei
Peter S. Adler

Capitolul 4. Gestionarea energiei naturale a conflictelor. Mediatorii, pacalicii si folosirea constructiva a amagirii
Robert D. Benjamin

Capitolul 5. Pacaliciul, prietenul mediatorului
Michelle LeBaron

Capitolul 6. Medierea inteligenta emotional. Patru competente de baza
Marvin E. Johnson, Stewart Levine si Lawrence R. Richard

Capitolul 7. Paradoxurile medierii
David A. Hoffman

Capitolul 8. Medierea si cultura vindecarii
Lois Gold

Capitolul 9. Crearea unui spatiu sacru. Catre o practica revizuita a solutionarii conflictelor
Sara Cobb

Capitolul 10. Calitatile personale ale mediatorului. Ragazul necesar reflectarii si reinnoirii
Jonathan W. Reitman

Capitolul 11. Stilul si mediatorul conflictelor familiale
Donald T. Saposnek

Capitolul 12. Lacrimi
David A. Hoffman

Capitolul 13. Meditatia concentrata si medierea. Cand transcendentul intalneste familiarul
Daniel Bowling

Comentarii

1. Centiu Gheorghe

9 decembrie 2013

Doresc sa cumpar aceasta carte(Psihologia mediatorului de Daniel Bowling)si nu stiu cum sa procedez.

• Raluca Aldescu

11 decembrie 2013

Buna ziua,

Pentru a o achizitiona, puteti veni la sediul nostru (Str. Ion Movila, nr 8 , sector 2) intre orele 10 si 16, de luni pana vineri.