Cum devin membru?

Dacă doriţi să vă alăturaţi mediatorilor deja membri, vă invităm:

 • să completaţi cererea de aderare, disponibilă aici;
 • să ataşaţi documentele suplimentare solicitate (copia actului de identitate şi a autorizaţiei de mediator,CV recent sau Bio/Resume al pregătirii și activității);
 • să transmiteţi documentele scanate prin e-mail la office@colegiulmediatorilor.ro , colegiulmediatorilor@gmail.com sau prin fax la 031 817 7586 (transmitere posibilă numai de pe numere Romtelecom).

Înainte de transmiterea cererii vă invităm să lecturaţi Statutul asociaţiei.

Cererea dv. de aderare va fi analizată la următoarea şedinţă a Comitetului Director.

La secţiunea Despre noi este disponibilă o scurtă prezentare a asociaţiei profesionale.

Obligații

Membrii au obligația de a achita taxa de aderare ca si contribuție la patrimoniul asociației, conform art. 7, lit. b si obligația de a achita cotizația, conform art. 12, lit b. din Statut.

Cuantumul pentru taxa de aderare de 200 RON și cel de 10 RON/luna  pentru cotizație, sunt stabilite de către Consiliul Director al Colegiului Mediatorilor, în ședința din 30.09.2009.

Procedura de aderare ca membru al asociației profesionale „Colegiul mediatorilor”.

Comentarii

 1. RALUCA CHIRITA

  14 noiembrie 2013

  Buna ziua,

  ma numesc Raluca Chirita sunt de profesie mediator, am terminat cursul recent in Romania ( Camera de Mediere si Arbitraj- Iasi) si as dori sa ma informez cu privire la echivalarea diplomei in Italia. Acest curs este valabil in spatiul UE si ca urmare doresc sa profesez in aceatsa tara.

  As dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a putea face toate demersurile necesare in vederea omologarii documentului care imi da aceasta calitate.

  Va multumesc anticipat.

  Cu stima si respect,

  Raluca Chirita

  • Raluca Aldescu

   11 decembrie 2013

   Buna ziua,

   Aveti 2 posibilitati: sa va adresati Ministerului Justitiei din Italia sau sa identificati o organizatie care ofera servicii de mediere si sa cereti sprijinul pentru a va desfasura activitatea.

   Toate cele bune si succes!

 2. camelia nanau

  18 octombrie 2013

  in ce cont pot plati taxa de aderare la colegiul de mediere?

  • Admin

   25 noiembrie 2013

   Buna ziua,

   Taxa de aderare in Asociatia Colegiul Mediatorilor se poate plati in contul IBAN: RO58 BTRL 0480 1205 R876 63XX, Banca Transilvania, Agenţia 1 Mai. (gasiti informatia si pe site, in josul paginilor)

 3. autorizare

  20 septembrie 2013

  Exista asociatii de mediatori care sa ofere si sediu profesional (contracost) necesar pentru autorizare? Ma intereseaza in Bucuresti. Multumesc.

  • Raluca Aldescu

   11 decembrie 2013

   Colegiul Mediatorilor nu va poate oferi aceasta posibilitate si nu cunoastem daca alte asociatii profesionale ofera acest tip de suport.

 4. Maria

  30 ianuarie 2013

  Buna seara! Pot deveni mediator doar daca am 3 ani vechime in munca? Care e procedura? Va multumesc anticipat.

 5. voina mirela

  25 ianuarie 2013

  Dragi colegi ! eu am urmat o pregatire pentru a deveni mediator civil , in Italia, unde locuiesc si in prezent . Din pacate cursul si diploma obtinuta nu mi-au folosit la nimic deoarece….necunoscand pe nimeni, nu am avut nici macar la posibilitatea de a „participa ” ca si novice la unele medieri …as dori sa va intreb unde m-as putea adresa pentru recunoasterea acestei diplome, si mai ales cum as putea, sau care sunt pasii urmatori pe care eu trebuie sa ii parcurg pentru a putea merge mai departe pe acest „drum nou”, mai ales ca doresc a ma intoarce in tara. Deci as dori sa stiu cum trebuie procedat mai departe si mai ales….daca in acest domeniu sunt sanse de „gasi ceva de lucru” !?! cam mult va cer! deocamdata m-as multumi sa-mi spuneti cum trebuie procedat pentru a intra !in legalitate” , nu de alta dar chiar imi doresc sa profesez ca si mediator( eu fiind jurist , de profesie) iar cursul si diploma cred ca pot fi recunoscute in Romania mai ales ca Asociatia italiana se bucura de acreditare si recunoastrea Ministerului de Justitie Italian ! va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dvs.

  • POPA

   26 mai 2013

   Da,
   Puteti fi recunoscuta ca mediator in Romania. Toate informatiile se gasesc pe pagina web a Consiliului de mediere.
   Puteti sa-mi spuneti si mie care sunt etapele pe care le-ati urmat pentru a ajunge mediator in Italia?
   O seara buna,
   Ionel POPA

 6. Popescu Gheorghe

  1 ianuarie 2013

  Buna ziua.
  Am absovit cursul de pregatire la Almaro Training si examnenul l-am dat pe data de 09.12.2012..Cum pot sa devin membru pana la obtinerea autorizarii? ( am inteles la curs ca exzista posibilitatea aderarii „de principiu” pana la obtinerea autorizatiei de mediator)
  Va multumesc!

 7. IANCU RADOMIR - GHERMAN Timisoara

  1 octombrie 2012

  Sunt inginer constructor si jurist .
  Va rog sa-mi lamuriti cum pot ajunge mediator .
  Multumesc .

  • Raluca Aldescu

   9 octombrie 2012

   Buna ziua,
   Pentru a ajunge mediator trebuie sa participati la un curs de formare initiala mediator. Fundatia pentru Schimbari Democratice deruleaza sistematic astfel de cursuri. Daca sunteti inca interesat, accesati siteul http://fdc.org.ro

Adauga un comentariu


Despre noi

Asociatia profesionala Colegiul Mediatorilor a luat fiinta in anul 2009, ca urmare a initiativei a noua mediatori autorizati, interesati sa se asocieze pentru a-si reprezenta mai bine interesele la nivel profesional mai mult…

Marca si operator de date

Marca: M 2012 00806

Infiintare si cont bancar

Asociatia profesională COLEGIUL MEDIATORILOR, cu sediul în Bucuresti, str. Stănileşti, nr. 4-6, sector 1, înregistrată în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor cu nr. 153/12.01.2010, cod de înregistrare fiscala nr. 26470839.

Hotarare judecatoreasca pronuntata in 14.12.2009 in dosar nr. 43442/299/2009

IBAN: RO58 BTRL 0480 1205 R876 63XX, Banca Transilvania, Agenţia 1 Mai.

 

Colegiul Mediatorilor © 2017  Toate drepturile rezervate. Termeni de utlizare