Ciprian Tanul despre implementarea directivei SAL pentru consumatori

* Articol publicat în limba engleză în Conflict Studies Quarterly, issue 11, April 2015, disponibil la adresa

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor din România a încheiat recent consultarea publică cu privire la proiectul de lege privind soluționarea alternativă a litigiilor dintre consumatori și profesioniști. Legea este menită să transpună Directiva 2013/11/UE a Parlamentului European și a Consiliului din 21 mai 2013 privind soluționarea alternativă a litigiilor în materie de consum (Directiva privind SAL în materie de consum) în sistemul juridic național. Autoritățile române par să prefere o abordare centralizată, excluzând complet din proces entitățile SAL private care există deja, cum ar fi mediatorii și organismele private care oferă servicii de mediere. Povara financiară și administrativă a procedurii este pusă în general pe seama întreprinderilor. Costul total al transpunerii este încă necunoscut, iar o serie de incertitudini generate de modul de redactare a directivei sunt preluate în proiectul în cauză. Scopul acestui articol este acela de a prezenta câteva aspecte importante ale viitoarei legi, cu accent pe principalele provocări cu care mediatorii și întreprinderile se vor confrunta în viitorul apropiat dacă legea va fi adoptată ca atare de Parlamentul României.

Mai mult >>>