Medierea in penal- program de pregatire a mediatorilor pentru a prelua cazuri din domeniul penal

Fundatia pentru Schimbari Democratice (FDC)  anunta reluarea in 10 decembrie 2014 a programului de pregatire Medierea in penal, avand ca obiectiv pregatirea mediatorilor pentru a putea prelua cazuri din domeniul penal, in conditiile prevederilor Noului Cod Penal si al Noului Cod de Procedura Penala.

ATENTIE! Modulele de curs ale programului Medierea in penal pot fi parcurse in totalitate sau la alegere, in functie de prioritatile de pregatire ale mediatorilor care doresc sa participe!

Programul de pregatire “Medierea in penal” este autorizat de Consiliul de mediere, prin Hotararea nr.5316/ 26.10.2013 şi este organizat in trei module de curs, astfel:

Modulul 1 – Medierea in penal – aspecte teoretice si practice

–         Durata: 12 ore (echivalentul a 12 puncte profesionale)

Modulul 2 – Medierea si riscurile ei in cauzele penale

–         Durata: 16 ore (echivalentul a 16 puncte profesionale)

Modulul 3 – Strategii de mediere in cauzele penale

– Durata: 12 ore (echivalentul a 12 puncte profesionale).

Program de desfasurare:

Modul I: 10, 11 , 12 decembrie 2014

Modul II: 16, 17, 18 februarie 2015

Modul III: 11, 12, 13 martie 2015

Locatie: sediul FDC din Bucuresti,  Str Ion Movila, Nr 8, Sector 2 (intre orele 16:00 – 20:00)

ATENTIE! Cursurile pot fi organizate si in Constanta, Drobeta Turnu – Severin, Brasov, Iasi, Ploiesti si Sibiu, la cererea unui grup de minim 10 mediatori sau a unei asociatii profesionale.

Programul de pregatire Medierea in penal este coordonat de Anca Elisabeta Ciucă, mediator, formator principal acreditat de Consiliul de mediere, cu o experienţă de peste 17 ani ca formator şi coordonator de programe de formare.

Suportul de curs este pregatit de:

–         Silviu Eruşencu, formator – mediator, formator principal acreditat de Consiliul de mediere, cu o experienţă de peste 15 ani ca ofiţer de poliţie şi peste 10 ani ca formator în domeniul medierii, şi

–         Gabriel Olteanu, expert în domeniul penal – mediator, doctor în ştiinţe juridice, cadru didactic universitar cu peste 20 de ani de experienţă în Academia de Poliţie “Alexandru Ioan Cuza”

Pentru fiecare modul de curs echipa a pregătit câte un suport de curs de peste 80 – 100 de pagini, precum si numeroase studii de caz şi jocuri de rol.

Taxa de participare pentru fiecare modul de curs este de 450 RON si se poate achita in numerar sau cu card la sediul FDC, sau prin transfer bancar in contulRO12 BTRL 0440 1205 D490 57XX, deschis la Banca Transilvania SA, Sucursala Obor, pe numele Fundatia pentru Schimbari Democratice.

Pentru membrii asociatiei profesionale Colegiul mediatorilor si pentru absolventii cursurilor de formare initiala desfasurate la FDC, organizatorii acorda un discount de 50 RON, acestia urmand sa plateasca doar suma de 400 RON pentru fiecare modul de curs.

Informatii privind calendarul de desfasurare al cursurilor pe site www.fdc.org.ro sau direct la adresa http://fdc.org.ro/ro/mediere/cursuri/formare-continua/oferta-noastra-de-cursuri

Inscrierea se face in limita locurilor disponibile.

Detalii suplimentare la telefon 021 318 90 77 sau la adresa contact@fdc.org.ro sau anca.ciuca@fdc.org.ro .